MOJE PRZEMYŚLENIA NA TEMAT SERIALU: „13 POWODÓW”.

Witam! 13 powodów hannah braker  serial recenzja młodzież 

Nareszcie udało mi się obejrzeć coś, co jest na topie, a nie było cztery lata temu. Zazwyczaj jest tak, że jestem minimum dwa lata w tyle i oglądam oraz słucham wszystkiego, co już przeżyło swoją świetność. Teraz zdarzyło się inaczej. Bo „Trzynaście powodów” wciąż jest na topie, prawda? Matko, nawet jeśli nie, to nie mówcie mi o tym. 13 powodów hannah braker serial recenzja młodzież

Nie zrozumcie mnie źle, ale przepadam za lekkimi serialami. Najlepiej takimi, które nie nadszarpną mojego humoru, a czasem nawet – nie zmuszą do myślenia. Jest to mój sposób na oderwanie się od życia i obowiązków, które w takich chwilach zazwyczaj leżą na biurku i patrzą na mnie spod byka. Na ten serial zdecydowałam się jednak świadomie, wiedząc, że jego tematyka nie należy do lekkich.


Znalezione obrazy dla zapytania 13 reasons why


Fabuła:

Jest tam Hannah, która na samym początku, a nawet przed, popełnia samobójstwo. Takie rzeczy się niestety zdarzają. Nie raz i nie dwa. Wierzę, że ktoś już kiedyś wpadł na ten pomysł i przynajmniej nagrano na podobny temat film pełnometrażowy. Nigdy się jednak osobiście z niczym podobnym nie spotkałam, więc jeżeli Wy na takowy trafiliście, dajcie znać w komentarzu13 powodów hannah braker  serial recenzja młodzież 

Hannah przed śmiercią nagrała trzynaście kaset, na których opowiedziała o trzynastu powodach swojej śmierci. Każda z kaset zadedykowana jest innej osobie i wszystkie przechodzą przez ręce tych, którzy się do tej śmierci przyczynili. Brzmi intrygująco, czyż nie? Pomysł ciekawy, książki nie czytałam, ale o realizacji serialu chętnie się wypowiem.


Znalezione obrazy dla zapytania 13 reasons why


Oto więc moje subiektywne zdanie:

Początki bywają trudne i tak było tym razem. Nie przychodziło mi do głowy nic, prócz krytyki. Przez pierwsze odcinki praktycznie nic się nie działo i czas dłużył mi się niemiłosiernie. Miałam wrażenie, że ktoś miał fajny pomysł, ale niekoniecznie wiedział jak go zrealizować i pisał na siłę. Prawdopodobnie przerwałabym oglądanie, gdyby nie fakt, że chciałam poznać wszystkie nagrania. Wiedziałam również, że twórcy coś tym serialem chcieli pokazać. Ponadto, rozumiałam, że nierzadko trzeba czasu, aby tę akcję rozwinąć i wprowadzić widza w świat przedstawiony. Toteż czekałam.

Zacznijmy od tego, że chylę czoła za podjęcie się tak trudnej tematyki. Wiem, że mieliśmy już Skinsów, w których również były poruszane najróżniejsze problemy młodzieży, ale obydwie te produkcje nieco się od siebie różnią. Tutaj, skupiamy się głównie na osobie Hannah i jej historii, choć nie obędzie się oczywiście bez kilku pobocznych wątków. Mamy okazję obserwować świat zarówno przed jej śmiercią, jak i po niej. W wielu sytuacjach możemy spojrzeć na wydarzenia z różnych perspektyw, choć w większości przeważa punkt widzenia samobójczyni.

Ale… 13 powodów hannah braker serial recenzja młodzież

Na początku serial wydawał mi się mocno naciągany i chwilami nierealistyczny. Nie mogłam zrozumieć jak to możliwe, że jedna dziewczyna nagle staje w centrum całej szkoły, zupełnie jakby cały świat kręcił się wokół niej. Myślałam to, co mówili jej prześladowcy: że wszystko wyolbrzymia. Musiałam sobie to jednak na spokojnie przemyśleć. Być może niektóre kwestie faktycznie wyolbrzymiała, jednakże czy to nie jest własnie to, co robią nastolatkowie? Są w centrum własnego wszechświata i ich sprawa jest dla nich najważniejsza. Wyolbrzymiała wszystko, co jej dotyczyło i co ją bolało. Czy my też tak czasem nie robimy? Nie czujemy, jakby cały świat się na nas uwziął? Zresztą, z tym wyolbrzymianiem też różnie bywało.


Znalezione obrazy dla zapytania 13 reasons why


Czy warto?

Nie potrafię jednoznacznie określić uczuć, którymi darzę ten serial i odpowiedzieć na pytanie czy mi się on podobał. Wydaje mi się, że zamiast się podobać, lepiej, żeby dał ludziom myśleć. I to własnie robi. Być może potrzeba właśnie trudnego serialu, aby ludzie zaczęli dostrzegać innych. Nasza ignorancja jest coraz większa, wolimy szkodzić, zamiast pomagać. Jesteśmy okrutni, nie zastanawiamy się nad konsekwencjami swoich słów i czynów. A co najgorsze, rzadko uczymy się na błędach.  13 powodów hannah braker  serial recenzja młodzież 

Bardzo podobało mi się to, że chociaż rodzice Hannah nie dostali taśm, nie zostali wykluczeni z historii. Ogromnie ważne jest to, że pokazano jak oni radzili sobie z tą tragedią. Przecież oni też byli ofiarami tych wszystkich niesprawiedliwości, którym padła ich córka.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym fakcie, który mnie pozytywnie zaskoczył. Zazwyczaj ludzie w telewizji są atrakcyjniejsi od tych, których spotykamy w rzeczywistości – ich włosy są bardziej lśniące, uśmiechy szersze, a nogi dłuższe. Bohaterowie serialu byli całkiem… normalni. Atrakcyjne dziewczyny niekoniecznie przypominały miss świata, ale nie przeszkadzało im to być ślicznymi. Nikt nie zaginał w lustrze rzeczywistości.


Gra aktorska:

Oceniam, jako ten typ, który nie bardzo się na tym zna, ale jak coś jest nie tak, to raczej widzi. Tym razem nie widziałam niczego, co mogłoby przeszkadzać. Wręcz przeciwnie, uważam, że gra aktorska była na całkiem niezłym poziomie. Nie potrafię sobie wyobrazić w poszczególnych rolach innych aktorów. Oczywiście, szczególnie w kwestii Claya (Dylan Minnette) oraz pani Barker ( Kate Walsh). To dwie postacie z serialu, które przede wszystkim zostały w mojej pamięci. Wspomniałabym również o Alexie ( Miles Heizer) i Justinie ( Brandon Flynn).


Podobny obraz


Reasumując… 13 powodów hannah braker  serial recenzja młodzież 

Podsumuję, ponieważ ten tekst jest już wystarczająco chaotyczny. To, z czym się stykamy, niezależnie czy mówimy o książkach, filmach czy serialach, nie zawsze może być lekkie i przyjemne. Życie nie składa się z tylko tych zabawnych momentów. Zdarzają się również te tragiczne, nawet jeżeli ich nie chcemy. „Trzynaście powodów” opowiada historię dziewczyny, która popełniła samobójstwo, a każdy z nas może się dowiedzieć, co do tego doprowadziło. Możemy dokładnie przyjrzeć się powodom, dla których ktoś jest w stanie odebrać sobie życie. One nigdy nie pojawiają się same z siebie i nigdy nie są spowodowane pogodą. Ludzie odbierają sobie życie przez innych ludzi. Taka jest smutna prawda. 13 powodów hannah braker  serial recenzja młodzież 

Warto zatrzymać się przy tej pozycji, jeżeli ma się mocniejsze nerwy. Po obejrzeniu, przynajmniej w moim przypadku, można liczyć na to, że będziemy bardziej uważali na to, co mówimy, robimy i co myślimy o innych ludziach. W ocenie innych każdy z nas po kolei jest beznadziejny. Tak naprawdę wiele osób znamy powierzchownie, nie mamy pojęcia jak naprawdę wygląda ich życie. Jesteśmy mistrzami w zachowywaniu pozorów. 13 powodów hannah braker  serial recenzja młodzież 

Polecam tym, którzy mają wystarczająco mocne nerwy i czas na to, by zastanowić się tym, jak ludzie traktują się nawzajem.

Jeżeli jednak nie lubisz tak ciężkich tematów, zabieraj się za recenzję tego filmu: klik.

Jutro kolejny post!

Zapraszam ;*

 

5 przemyśleń nt. „MOJE PRZEMYŚLENIA NA TEMAT SERIALU: „13 POWODÓW”.

    1. Niestety, to prawda, że na seriale trzeba dużo, dużo czasu. Sama też nie powinnam oglądać, ale jak praca licencjacka czeka, to nagle wszystko wydaje sie od niej lepsze 😀

  1. Ja mam do serialu bardzo mieszane uczucia. Nie mogę powiedzieć, żeby mi się podobał, ani żeby mi się nie podobał. Jednak najbardziej przeszkadza mi to, że tak naprawdę nikt nie powiedział ani nie pokazał, że Hannah była chora, bo osoby, które popełniają samobójstwo są w jakiś sposób chore – na duszy. Wszyscy pod koniec przyznali jej rację, co do tego jak postrzegała siebie i świat, nikt nie powiedział, że się myliła, a przewinienia pierwszych bohaterów naprawdę nie mogą się równać z tym co było pod koniec. I strasznie zdziwiły mnie motywy bronienia pewnej postaci, co wydaje się nielogiczne, nieracjonalne i technicznie rzecz biorąc jest nawet przestępstwem. Co jeszcze mnie denerwuje, to to, że powstanie drugi sezon. Wiem, że jest dużo niedokończonych wątków, ale to miała być historia Hannah. No i jeszcze, uważam, że serial powoduje w człowieku narastanie bardzo nieprzyjemnych uczuć, oczywiście nie twierdzę, że należy oglądać jedynie rzeczy przyjemne i cukierkowe, ale myślę, że jeżeli ktoś ma gorszy dzień, jest w depresji, ma myśli samobójcze, serial to tylko spotęguje.

    1. W wielkiej mierze się zgadzam. To święta prawda, że początkowe przewinienia były niczym w porównaniu z tym, co naprawdę popchnęło Hannah do samobójstwa, bo myślę, że to właśnie pewne wydarzenia z ostatnich taśm miały wpływ na jej decyzję. Drugi sezon oznacza dla mnie jedno – ktoś na tym sporo zarobił i ma zamiar czerpać wodę z tego źródełka, dopóki będzie to możliwe. Czy to dobrze? Obawiam się, że w pierwszym założeniu mimo wszystko serial miał pokazać ludziom jak ich zachowanie może mieć wpływ na życie innych, ale czy pozostaną przy tej koncepcji? Szczerze wątpię.
      Coś w tym jest, że u niektórych osób serial mógł powodować narastanie negatywnych emocji ,ale z drugiej strony liczę na to, że dotarł do tych, którzy lubią słowem lub czynem krzywdzić innych. Dobrze, by było, gdyby zrozumieli, do czego może prowadzić takie zachowanie. Ot, tyle 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *