„SZKOŁA WDZIĘKU MADAME CHIC” – PRZEGLĄD PORADNIKA.

Cześć  i czołem!

Tak jak Wam jakiś czas temu obiecałam, przygotowałam wpis, w którym opowiem Wam jak wygląda poradnik autorstwa Jannifer L. Scott pt. „Szkoła wdzięku Madame Chic”. Co znajdziemy w środku? I czy w ogóle warto w niego inwestować? Sama pomyślałam kiedyś, że z chęcią przeczytałabym właśnie taki opis, nim zdecydowałabym się na zakup. Tak zwyczajnie – żeby wiedzieć czego się spodziewać i czy na pewno znajdziemy to, czego poszukujemy. Przyznaję, że zdarzyło mi się już kilka razy, że po zakupie byłam nieco zaskoczona, więc abyście Wy mogły tego uniknąć, przechodzę do rzeczy!


CZĘŚĆ I – Warto mieć klasę. 

Rozdział 1. „Madame Chic wiedziała, co to znaczy mieć klasę”. 

W pierwszym rozdziale poradnika znajdziemy między innymi pięć zasad kobiety z klasą, kilka słów o klasie i wzorcach do naśladowania. W tym miejscu będziemy mogły przeczytać o dawnych i współczesnych gwiazdach kina, które niewątpliwie miały klasę, a również o postaciach literackich. Dzięki temu możemy zrobić mały research, wypożyczyć książkę, bądź włączyć film i na własne oczy przekonać się jak ta kobieta lub mężczyzna z klasą wygląda i się zachowuje.


IMG_4926


CZĘŚĆ II – Prezentacja. 

Rozdział 2. -„Znalezienie własnego stylu”. 

W tym rozdziale zaś możemy przeczytać o różnych rodzajach stylu i o tym, czym się poszczególny charakteryzuje. Autorka skupia się m.in. na stylu swobodnym, stroju domowym. Mało tego, znajdziemy również krótki test, na podstawie którego dowiesz się, jaki jest Twój indywidualny styl: paryski szyk, wyrafinowany glamour, romantyczna kobiecość, styl boho, fashionistka czy „Preppy”.

Rozdział 3. – „Eleganckie ubrania”. 

Teraz mamy okazję zapoznać się z koncepcją dziesięcioelementowej garderoby oraz przeczytać wskazówki o tym, jak pozbyć się bałaganu ze swojej szafy. Autorka wspomina również o tym, jak przygotować się do zakupów, by kupować mądrze. Chwilę poświęca również dodatkom, butom, a nawet piżamom. W kilku słowom opisany jest również dress code, który obowiązuje na pogrzebie lub weselu.

Rozdział 4. – ” Dbałość o wygląd”. 

Teraz skupiamy się na wyglądzie zewnętrznym: włosy, brwi, paznokcie, zęby, zapach, makijaż, i tak dalej. Autorka w większym lub mniejszym stopniu skupia się na każdym z tych tematów. Jak to powinno wyglądać u kobiety, która ma klasę? Otóż to.Rozdział 5. – „Elegancki sposób bycia”. 

Wiemy wszystkie, że wygląd to nie wszystko – na naszą aparycje ma wpływ nie tylko ubiór i makijaż, lecz także nasza postawa i nasze zachowanie. Co wypada, a czego nie?

Rozdział 6. – ” Czarująca rozmowa”. 

Ten rozdział interesował mnie w dużym stopniu. Przecież trudno czasem powiedzieć, co można powiedzieć w danej sytuacji, a co nie. Kilka słów o wulgaryzmach, o naszej wymowie, a także o slangach. Pani Jennier pisze również o 9 sposobach wypracowania dobrego stylu (Jest to wyjątkowo ciekawe!). Radzi także jak przyjmować komplementy, jak odmawiać, jak należy się zachować w poszczególnych sytuacjach i podczas występów publicznych.


CZĘŚĆ III – Lekcje eleganckiego stylu życia.

Rozdział 7. – ” Uprzejmość wobec gości”. 

Jak porządnie przyjmować gości? Jak podawać jedzenie i jak być gościem z klasą? To nie takie proste, dlatego można się dokształcić razem z tą lekturą.

Rozdział 8. – „Nienaganne maniery przy stole”. 

Tytuł rozdziału mówi sam za siebie – jak jeść trudne potrawy i jak się zachowywać przy stole?


IMG_4928


Rozdział 9. – ” Chez vous i dalej”. 

Nie dałabym sobie ręki uciąć, że poprawnie przepisałam tytuł, ponieważ korzystałam tylko z notatek, które tworzyłam w pośpiechu, ale to jest przecież najmniej istotne. O domu, byciu sąsiadem, jak zachowywać się w pracy, na randce i za granicą, gdy podróżujemy.

Rozdział 10. – „Więcej niż ładna buzia”. 

Autorka kładzie również nacisk na rozwój intelektualny. Wspomina seriale telewizyjne z klasą, filmy, o postawie wobec samej siebie.

Rozdział 11. – ” Klasa i Les Autres” 

Na zakończenie kilka słów o ludziach, którzy nas otaczają. Jak wytrzymać z tymi, którym klasy ewidentnie brakuje, o tym, jak wybierać przyjaciół, jak mamy zachować klasę, gdy przechodzimy trudny okres, bądź wręcz przeciwnie, gdy nam się układa.


Nie było łatwo, ale w ten właśnie sposób dotarłyśmy do końca. Teraz już każda z Was, która kiedykolwiek była zainteresowana zakupem tego poradnika, będzie wiedziała czy jest on dla niej odpowiedni, czy też nie. Sama miałam pożyczony egzemplarz, jednak nie żałuję, że poświęciłam jej chwilę. Było tam wiele ciekawych informacji,  a sam tekst był napisany bardzo przystępnym językiem – bardzo dobrze mi się to czytało. Niektóre teorie w ogóle do mnie nie przemówiły (jak 10-elementowa garderoba), a inne czytałam z żywym zainteresowaniem.

Nie jest to najlepszy poradnik, jaki czytałam, ale również nie najgorszy. Plasuje się jednak na zasłużonym miejscu z tymi, które wywarły na mnie dobre wrażenie.

A czy Wy miałyście z nim styczność? Jak go oceniacie? 🙂

6 przemyśleń nt. „„SZKOŁA WDZIĘKU MADAME CHIC” – PRZEGLĄD PORADNIKA.

  1. Poradników prawie nie czytam i ten też nie należy do czegoś, czym byłabym zainteresowana. Jednak w obecnych czasach uważam, że jest to ważny temat, kiedy zacierają się granice elegancji i kiczu, dobrego smaku i krzykliwego chaosu, nie wspominając już o zachowaniu młodych kobiet.

  2. Jest kilka działów, które z przyjemnością bym przeczytała. Niestety jest ich tak mało, że nie opłaca mi się kupować tej książki. Chociaż przyznam się, że jakiś czas temu myślałam o kupnie tej książki dzięki Tobie nie kupiłam zbędnej rzeczy?

  3. Lubię od czasu do czasu sięgnąć po takie lekkie popularnoporadnikowe książki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *