30 książek, które chcę przeczytać w roku 2017!

Wiecie, że uwielbiam czytać, a jeśli nie wiedzieliście, to już wiecie 😀 Chociaż ostatnio brakuje mi trochę czasu na czytanie, bo jednak obowiązki zżerają mnóstwo czasu, postanowiłam, że mimo wszystko przeczytam w tym roku te 30 książek, a żeby łatwiej było mi się zmotywować, stworzę listę, która wszystko mi ułatwi.

Z góry uprzedzam, że mam wielkie zaległości i nie czytałam wielu klasyków. Często jest też tak, że czytałam coś na tyle dawno, że chcę sobie po prostu odświeżyć historię. I jeszcze jedna uwaga! Do listy nie włączam poradników, ponieważ akurat je pożeram w tak zwanym międzyczasie i sama siebie zaskakuję, jeżeli chodzi o ich wybór. Z ponad 200, które mam na swojej liście „do przeczytania” wybrałam 30, a uwierzcie mi, nie było to łatwe.

A więc nie przedłużam, bo nienawidzę przedłużać i przechodzę do faktycznej listy!

(Kolejność książek jest całkowicie przypadkowa, więc się nią nie sugerujcie 🙂 )

 1. „Dary Anioła. Tom IV. Miasto upadłych aniołów”, Cassandra Clare

  187764-352x500
  Mój absolutny faworyt, chociażby dlatego, bo już zaczęłam ten tom czytać i mam za sobą pozostałe trzy. Nie będę opowiadać o fabule, aby nie spoilować tym, którzy jeszcze nie zaczęli tej serii 😀

   

  ” […] Nie mam męskiej dumy, na której mógłbyś grać, i nie interesuje mnie walka jeden na jednego. To jest słabość twojej płci, nie mojej. Jestem kobietą. Użyję każdej broni, żeby dostać to, czego chcę.”

 2. „Gwiazd naszych wina”, John Green

  289291-352x500

  Wiem, wiem, miałam tę książeczkę przeczytać sto lat temu, lecz ciągle się mijamy.

  Hazel choruje na raka i chociaż została poddana specjalnej terapii, jakoś niespecjalnie ma chęć wstawać z łóżka i cieszyć się życiem. Do czasu. Gdy wstępuje do grupy wsparcia, poznaje Augusta, a jej życie wywraca się do góry nogami. Można łatwo przewidzieć jak sytuacja pomiędzy nimi będzie wyglądać, niemniej jednak, myślę, że będzie to wartościowa pozycja i jedna z tych, które czegoś mnie nauczą. A takie uwielbiam.

  ” Nie masz wpływu na to, że ktoś cię zrani na tym świecie, staruszku, ale masz coś do powiedzenia na temat tego, kim ta osoba będzie. Podoba mi się mój wybór.” 

 3. „Pokolenie Ikea”, Piotr C.

  352x500
  Tak naprawdę nic nie wiem o fabule tej książki, a mimo wszystko od jakiegoś czasu widnieje na mojej liście. Spytacie pewnie „Dlaczego?”. Wydaje mi się, że stało się tak przede wszystkim przez multum cytatów z „Pokolenia Ikea”, na które natrafiłam. Zaintrygowało mnie to wystarczająco, by stwierdzić, że chcę spróbować. Pomimo faktu, że opinie na jej temat są podzielone.

  „Z dietą jest tak, że jesz to samo co przed dietą, ale masz wyrzuty sumienia”.

 4. „Przygody Sherlocka Holmesa”, Arthur Conan Doyle

  przygody-sherlocka-holmesa-b-iext43474802

  Akurat tego pana przedstawiać nie muszę, ani pewnie też tłumaczyć  czemu chcę tę pozycję przeczytać. Po prostu kłuje mnie fakt, że nie przeczytałam tak ważnej książki, klasyka, opowieści o detektywie znanym na całym świecie. Ot tak.

  „Nierozważny człowiek zacznie naginać fakty, by zgodziły się z teorią, zamiast tworzyć teorię na podstawie faktów.”

 5. „Szklany tron”, Sarah J. Maas

  148559-352x500

  O tej książeczce słyszałam bardzo dużo dobrego, a najlepsze jest to, że kupiłam ją na przecenie nim usłyszałam o niej cokolwiek. Wyobraźcie sobie moją radość, gdy dowiedziałam się, że to naprawdę lubiana pozycja. A ja ją dopadłam za 10 złotych!

  Celaena została wyszkolona na zabójczynię. Jeden błąd jednak wystarczy, aby jej życie legło w gruzach. Zostaje schwytana i aresztowana, a na koniec skazana na dożywotnią niewolniczą pracę w kopalni. I wtedy pojawia się propozycja od samego księcia, który proponuje jej wolność. Oczywiście nie za darmo. Dziewczyna musi walczyć w turnieju o tytuł królewskiego zabójcy. Jak się pewnie domyślacie, będzie to walka na śmierć i życie.

  „-Masz straszne blizny-rzekł cicho.
  Zabójczyni oparła dłoń na biodrze i podeszła do drzwi garderoby.
  -Wszyscy nosimy blizny, Dorian. Jedyna różnica polega na tym, że moje są bardziej widoczne od innych.”

 6. „ Władca pierścieni. Tom 1. Bractwo Pierścienia”, J.R.R. Tolkien

  wladca-pierscieni-tom-1-bractwo-pierscienia-b-iext36879815

  Minęło trochę czasu odkąd czytałam „Hobbita” i doszłam do wniosku, że najwyższy czas sięgnąć po resztę ferajny. Znów męczy mnie ambicja, bo po prostu chciałabym wybrać się z Frodo w tą podróż do Szczeliny Zagłady i pomóc mu zniszczyć pierścień.

  „[…] niech nie ślubuje przebrnąć przez ciemności nocy, kto nie widział jeszcze zmroku.”

 7. „ Delirium”, Lauren Oliver

  147855_delirium_332

  Dostałam tę książeczkę na urodziny i wstyd mi, że jeszcze jej nawet nie tknęłam, szczególnie, że zapowiada się całkiem ciekawie. Podczas kiedy w większości książek miłość uważana jest za wartość najważniejszą, w tym świecie jest zabroniona, a właściwie to praktycznie nie istnieje, bo ludzie wymyślili lekarstwo na miłość. Ciekawe, prawda?

  „Miłość – najbardziej zdradliwa choroba na świecie: zabija cię zarówno wtedy, gdy cię spotka, jak i wtedy, kiedy cię omija. Ale to niedokładnie tak. To skazujący i skazany. To kat i ostrze. I ułaskawienie w ostatnich chwilach. Głęboki oddech, spojrzenie w niebo i westchnienie: dzięki ci, Boże. Miłość – zabije cię i jednocześnie cię ocali.”

 8. „ Dziennik”, Anne Frank

  dziennik-anne-frank

   

  Dziennik nastoletniej żydówki, Anne Frank, która w czasie II Wojny Światowej ukrywała się w Amsterdamie wraz ze swoją rodziną. Kitty, jej zmyślona przyjaciółka była świadkiem wszystkiego, co się działo w życiu dziewczynki w tamtych chwilach. Z listów, które do niej pisała, powstał dziennik, który opowiada historię oczami nastolatki.

  „To jest ta trudność dzisiejszych czasów: ideały, marzenia, piękne oczekiwania jeszcze się nie zdążą rozwinąć, a już zostają trafione i totalnie zniszczone przez najbardziej przerażającą rzeczywistość.”

 9. „Wierna”, Veronica Roth

  449884-352x500

  To, co się zaczęło, trzeba skończyć, a za mną zakończenie tej serii chodzi już od dłuższego czasu i jakoś wciąż nie mogę się za nie zabrać, szczególnie, że trafiłam już na film i wiem mniej więcej, co mnie czeka 😀

  Dalsza część losów Tris, niezgodnej. Społeczeństwo frakcyjne upadło, a władzę przejęli bezfrakcyjni, którzy nie mają żadnych skrupułów i uparcie podążają za zasadą „oko za oko, ząb za ząb”, a ponadto uważają, że ten, kto nie jest z nimi, jest przeciwko nim. Tris postanawia uciekać, lecz czy jest gdzie?

  „Odwaga może się przejawiać na wiele różnych sposobów. Czasem oznacza poświecenie własnego życia dla czegoś ważniejszego, dla drugiego człowieka. Czasem to rezygnacja ze wszystkiego, co znałeś, ze wszystkich, których kochałeś, w imię czegoś większego. Ale czasem coś zupełnie innego. Czasem oznacza, że mimo bólu zaciskasz zęby i każdego dnia na nowo podejmujesz wysiłek, mozolną pracę na rzecz lepszego jutra.”

 10. „Życie Pi”, Yann Martel

  352x500 (1)

  Nastoletni Pi Patel po zatonięciu japońskiego frachtowca płynie samotnie z Indii do Kanady, gdzie czeka go nowe życie. No, prawie samotnie. Na początku towarzyszą mu również zebra, orangutan, hiena, szczur i tygrys, aż w końcu pozostaje z nim tylko ten ostatni. Przeprawa przez Pacyfik staje się walką o życie, nie tylko ze względu na głód, lecz także drapieżnika, który czyha na życie chłopca. Pi musi wykazać się nie lada sprytem, ale również zademonstrować wielkiemu kotu pokaz własnej siły.

  „Życie jest tak piękne, że śmierć się w nim zakochała zazdrosną, zaborczą miłością, która zgarnia wszystko, co się da.”

 11. „ Fangirl”, Rainbow Rowell

  pobrane

   

  Wren i Cath to bliźniaczki, które poza wyglądem łączy niewiele. Wren to totalna ekscentryczka, która uwielbia świat i ludzi. Cath z kolei preferuje wnętrze swojego pokoju i pisanie fanfiction. Obydwie dziewczyny są zmuszone do zmiany otoczenia, gdy trafiają do college’u i stawienia czoła rzeczywistości. Drogi dziewczyn się rozchodzą, a Cath zostaje sama z trudnym zadaniem, polegającym na odnalezieniu się w rzeczywistym świecie.

  „- Czytałeś książki z serii?
  – Widziałem filmy.
  Cath tak mocno wywróciła oczami, że aż ją zabolało.

 12. „Dracula”, Bram Stoker

  352x500 (2)

   

  Klasyka gatunku grozy i powieść uważana z jedną z najwybitniejszych wszech czasów. Wszyscy znają Draculę, cóż tu więcej pisać?

  „Człowiek niekiedy więcej może się nauczyć od wariata, niż od mędrców.”

 13. „ Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, Stieg Larsson

  mezczyzni-ktorzy-nienawidza-kobiet-b-iext43178502

  Mikael Blomkvist jest dziennikarzem i wydawcą magazynu „Millenium”, a w życiu układa mu się ostatnio niezbyt dobrze. Niespodziewanie dostaje dziwne zlecenie od Henrika Vangera, który prosi go o napisanie kroniki swojej rodziny. Mikael podejmuje się zadania i szybko orientuje się, że nie będzie to zwyczajna historia rodzinna…

  „Więzy krwi nie gwarantują miłości bliźniego”

 14. „ Poskromienie złośnicy”, William Shakespeare

  poskromienie-zlosnicy-b-iext6173530

   

  Za punkt honoru obrałam sobie przeczytanie wszystkich sztuk Wiliama i stwierdziłam, że ta o złośliwej kobiecie, która została poskromiona przez swojego małżonka będzie dobrym początkiem.

  „Vincencjo: -Serce aż rośnie, gdy w zgodzie są młodzi.
  Lucencjo: -Za to niezgoda na wątrobę szkodzi.”

 15. „Anna Karenina”, Lew Tołstoj

  anna-karenina-b-iext43878953

   

  Kiedy w nieco nudnym życiu młodej żony i matki pojawia się mężczyzna, który porusza jej serce, wiadomo od razu, że to wszystko nie skończy się dobrze. Kolejny klasyk, który od dłuższego czasu na mnie czeka.

  „Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób.”

 16. „Emma”, Jane Austen

  emma

  Kolejna błyskotliwa książka autorki, którą uwielbiam i cenię. Emma Woodhouse nie ma najmniejszego zamiaru wychodzić za mąż, lecz nie przeszkadza jej to bawić się w swatkę. Niestety, czasami ludzie mają dobre chęci i na chęciach się kończy, bo z wykonaniem bywa różnie. A  jako, że jest to komedia omyłek, z tym swataniem przez Emmę, też mogą być kłopoty.

  „Kobieta nie może poślubić mężczyzny tylko dlatego, że jej się oświadczył, albo dlatego, że jest do niej przywiązany i potrafi napisać w miarę znośny list.”

 17. „ Dziennik ninfomanki”, Valerie Tasso

  352x500 (3)

  Kiedy Valerie okradł chłopak, musiała żyć z prostytucji. W ten sposób powstał ten dziennik. Jest to historia jej przeżyć, nieco bulwersujących, kontrowersyjnych, lecz pomiędzy nimi, gdzieś między wierszami przewija się także miłość. A ja, nie ukrywam, jestem bardzo ciekawa efektu.

  „Mówiłam ci już, że to przyjdzie, kiedy najmniej się będziesz spodziewała. Ale tak się dzieje tylko wtedy, gdy nie poszukujesz tego kogoś desperacko. Kiedy jak wariatka chodzisz i prosisz mężczyzn, żeby się w tobie zakochali, uciekają.”

 18. „ Portret Doriana Graya”, Oscar Wilde

  portret-doriana-graya-b-iext43263987

   

  Nie ma opcji, żeby artysta nie pozostawił w swoim dziele odrobiny siebie, ale Oscar Wilde doskonale wiedział, że w tej książce jest wiele jego samego i tego, co kryje się w jego głowie. Historia upadku przystojnego, bogatego mężczyzny, który rzucił wyzwanie losowi. Czy mogło zaprowadzić go to do czegoś dobrego?

  „Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego.”

 19. „Szmaragdowa tablica”, Carla Montero

  126133-352x500

  Ana zostaje namówiona przez swojego partnera do odnalezienia tajemniczego obrazu Astrolog przypisywanego Giorgionemu, malarzowi epoki renesansu. Dziewczyna odkrywa losu rodziny, pełne nieodkrytych wcześniej tajemnic, ale i coś, co bezpowrotnie zmieni jej życie. W tym samym czasie Major SS Georg von Bergheim dostaje to samo zadanie od samego Hitlera, który wierzy, że obraz kryje w sobie sekret, który pozwoli każdemu rządzić światem. Kto będzie pierwszy?

  „Okrucieństwo jest nikczemną bronią, odbierającą godność temu, kto ją stosuje. Okrucieństwo jest najgorszą formą nadużywania swojej pozycji. Ale to środek bardzo łatwy do użycia, jad zatruwający całe ciało, wzbudzający euforię narkotyk.”

 20. „ Alicja w krainie czarów”, Lewis Carroll

  352x500 (4)

   

  Wszyscy znają Alicję, która nagle trafia do świata pełnego absurdu. Nie da się ukryć, że jest to także niezwykle ciekawy świat, dlatego właśnie sięgnę po tę lekturę, by zapoznać się z nim jeszcze lepiej.

  „- A skąd wiesz, że ty jesteś obłąkany?
  – Po pierwsze – odpowiedział Kot – pies nie jest obłąkany. Zgadzasz się z tym?
  – Chyba tak – odpowiedziała Alicja.
  – No, więc widzisz – ciągnął Kot – że pies warczy, jak się rozgniewa, a kiedy jest zadowolony – macha ogonem. Otóż ja normalnie warczę, kiedy jestem zadowolony, a macham ogonem, jak się rozgniewam. I dlatego jestem obłąkany.”

 21. „Światło, którego nie widać”, Anthony Doerr

  387741-352x500

   

  Marie-Laure w wieku sześciu lat traci wzrok. Pięćset kilometrów od niej mieszka Werner Pfennig, który stracił rodziców. Podczas jednej z zabaw Werner znajduje zepsuje radio, naprawia je i od tamtej pory już się z tymi urządzeniami nie rozstaje. Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dziewczyna ucieka wraz z ojcem do małego miasteczka w Bretanii, do którego kilka lat później trafia Werner, który zajmuje się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Nie trudno się domyślić, że ta dwójka prędzej czy później na siebie trafi.

  „Prawie wszystkie gatunki, jakie kiedykolwiek żyły, wymarły, Laurette. Nie ma powodu sądzić, że ludzkość będzie wyjątkiem”.

 22. „Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta”, Claire North

  Harry August umiera. Po raz jedenasty. Jakimś cudem po każdej ze swoich śmierci wraca do samego początku i znów przeżywa swoje życie na nowo, pamiętając wszystko ze swoich poprzednich żyć. Nic nigdy się nie zmienia, do czasu. Zaraz przed wydaniem ostatniego tchnienia, do Harry’ego trafia dziewczynka, która chce mu podać wiadomość. Od tamtej pory Harry walczy o uniknięcie katastrofy i ocalenie przyszłości.

  „Doktorze August, najgorsza jest samotność w tłumie. Człowiek może kiwać głową, uśmiechać się, normalnie rozmawiać z innymi, ale udawanie sprawia, że jego dusza coraz bardziej oddala się od ludzi.”

 23. Frankenstein”, Mary Shelley

  Znalezione obrazy dla zapytania frankenstein okładka

  Robert Walton utknął na lodowej pustyni zupełnie sam. Pewnego dnia jednak dociera do jego statku wycieńczony rozbitek o nazwisku Frankenstein. Gdy tylko odzyskuje siły, opowiada żeglarzowi historię o tym, co stworzył w swoim laboratorium i o konsekwencjach tego czynu.

  „Aby zbadać skąd bierze się życie, należy wpierw zająć się śmiercią.”

 24. „Gra o tron”, George R.R. Martin

  Znalezione obrazy dla zapytania gra o tron okładka

  Kiedy obejrzysz serial, a do kolejnego sezonu pozostaje Ci pół roku, musisz czasem podjąć ważną decyzję. Na przykład przeczytać książkę!

  Nachodzi zima, a wraz z nią pojawi się nie tylko uporczywy chłód, lecz także coś, co było w uśpieniu przez wiele lat. Smoczy Król został pokonany, lecz wokół Żelaznego Tronu wciąż kręcą się różni ludzie, pragnący władzy. Kiedy trafia się szansa na to, by ten tron zająć, pojawia się wielu chętnych, którzy bynajmniej nie mają zamiaru zadecydować o nowym władcy przez losowanie czy też demokratyczne głosowanie.

  „Nigdy nie zapominaj o tym, kim jesteś, bo świat na pewno o tym nie zapomni. Uczyń z tego swoją siłę, a wtedy przestanie to być twoim słabym punktem. Zrób z tego swoją zbroję, a nikt nie użyje tego przeciwko tobie.”

 25. „ Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow

  Znalezione obrazy dla zapytania mistrz i małgorzata okładka

  To kolejna książka, o której nie muszę wiele mówić, bo prawie każdy ją czytał, a jeśli nie czytał, to przynajmniej o niej słyszał. Sławna na cały świat, czyli następna do zestawu MUST READ 😀

  „– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(…)
  – Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.”

 26. „Przywróceni”, Jason Mott

  O tej książeczce już Wam wspominałam. Na całym świecie ludzie wracają po śmierci do życia. Nie są zombie, nie mają nadprzyrodzonych zdolności, ani skrzydeł na plecach. Wyglądają dokładnie tak, jak w chwili swojej śmierci, choć dla ich bliski czas nie był łaskawy. Zdążyli się zestarzeć, ułożyć sobie życie na nowo. Ci, którzy powrócili pragną odzyskać to, co utracili. Im więcej zmarłych powraca do życia, tym większy zaczyna stanowić to problem. Świat ogarnia niepokój, ponieważ takie wydarzenia nie mogą wróżyć niczego dobrego. Jednak jak długo ludzie mają czekać na to, co złe?

  „Choćbyś się wściekał na świat, on i tak trwa.”

 27. „ Przerwana lekcja muzyki”, Susanna Kaysen

  Znalezione obrazy dla zapytania przerwana lekcja muzyki okładka

  Po nieudanej próbie samobójczej Susanna trafia do szpitala psychiatrycznego. Szybko zostaje zdiagnozowana u niej osobowość borderline. Dziewczyna musi nauczyć się funkcjonować w szpitalu, którym właściwie w pewien sposób rządzą pacjenci. Trafia na najróżniejsze osobowości, za którymi kryją się nieraz tragedie. Powoli wdraża się w nowe środowisko i zmienia pod jego wpływem.

  „Bez względu na to, jak to nazywamy – umysł, dusza czy charakter – chcielibyśmy myśleć, że posiadamy w sobie coś więcej niż tylko zbiór neuronów, który nas „ożywia””

 28. „Tajemniczy ogród”, Frances Hodgson Burnett

  Znalezione obrazy dla zapytania tajemniczy ogród książka

  Kolejna lektura szkolna, którą niemalże każdy ma już za sobą. Ja również, lecz z chęcią trafi e do ogrodu jeszcze raz.

  Mary Lennox zamieszkuje w domu swojego wuja. Nie jest to najprzyjemniejsze miejsce pod słońcem, a ponadto co wieczór dziewczynka słyszy czyjś płacz. Mary próbuje odkryć skąd pochodzi lament i tym samym trafia do tytułowego miejsca, które kryje w sobie tajemnicę.

  „Gdzie zasadzisz, chłopcze, róże, oset nie wyrośnie.”

 29. „Byliśmy łgarzami”, E. Lockhart

  Znalezione obrazy dla zapytania bylismy łgarzami

  Słyszałam, że im mniej się wie o tej książce, tym lepiej się ją czyta, dlatego unikam wszelkich opisów fabuły, chociażby tych najogólniejszych. Słyszałam jednak o niej tyle pochlebnych opinii, że musiała znaleźć się na tej liście.

  „Nie akceptuj zła, które możesz zmienić.”

 30.  „Malfetto. Mroczne piętno”, Marie Lu

  Znalezione obrazy dla zapytania malfetto mroczne piętno

  Powieść z perspektywy czarnego charakteru? To MUSI być ciekawe! Szczególnie, gdy akcja historii rozgrywa się w alternatywnej wersji renesansowych Włoch, przez które przechodzi zaraza. Ludzie, którzy przeżywają, zyskują nadnaturalne moce. Sercem głównej bohaterki zawładnęła ciemność.

  „Strach wywołuje bowiem najsilniejsze iluzje.”

  Uff, i tak dotarliśmy do końca 😀 Jeżeli czytaliście którąś z pozycji, dajcie znać czy Wam się podobała! A poza tym może macie dla mnie jakieś ciekawe propozycje? 😀

13 przemyśleń nt. „30 książek, które chcę przeczytać w roku 2017!

 1. Nie sięgaj po „Szklany tron”, jeśli szukasz czegoś dobrego, Boże broń :c To z fajną fantastyką nie ma wiele wspólnego. Ja wiem, wiem, wszyscy polecają, ale naprawdę, ta książka to jedna wielka, nielogiczna kupa… Ech, idealny przykład bestselleru, który jest bestsellerem będąc okropną literaturą.
  Książkowy GoT jest duuużo lepszy: serial gdzieś w okolicy 4-5 sezonu stacza się na dno, w którym postacie w jednym odcinku w magiczny sposób skaczą po kontynentach XD Jeśli ktoś nie czytał to tego często nie zauważa, ale serio: te ostatnie sezony nie mają za grosz logiki 😀 A książki to poważne low fantasy.

  1. Jestem w szoku! Wszyscy „Szklanym tronem” się tak zachwycają, nie wpadłam chyba na ani jedną negatywną opinię. W sumie to nietrudno mi uwierzyć w to, że może być słaba, bo już niejedna książka, uważana przez wiele osób wspaniałą, mnie rozczarowała.

   Jeżeli chodzi o serial GoT to nie potrafię być w tej chwili obiektywna, ale wiem, że po przeczytaniu książek może się to zmienić, bo tak już kurde jest – gdy przeczytasz książkę, trudno jest patrzeć w ekran 😀 Mimo wszystko zaryzykuję i już się cieszę na myśl, że to będzie coś.

  1. Ach, szczerze powiedziawszy mam jeszcze taką o wiele, wiele dłuższą od tej, ale postanowiłam, że trzeba sobie stawiać realne cele 😀

 2. Świetny wybór 🙂 Kilka z tych powieści czytałam, kilka mam u siebie i dopiero planuję, wszystkie jednak wydają mi się niebanalne, wartościowe i istotne 🙂

  1. Dobrze wiedzieć, że w tym roku nie tylko będę czytać, ale będę czytać to, co ważne. Właściwie to wielu z nich już nie mogę się doczekać 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *