Zamorduj stres, który kradnie Ci zdrowie i urodę! 6 rad, które pomogą Ci się z nim uporać.

Stres nie należy do przyjemnych uczuć. Niektórzy powiedzą, że może motywować, lecz mi to do tej pory jedynie kołatał serce, pocił dłonie i trząsł kolanami. Nie wspomnę już nawet o krótkotrwałych utratach pamięci! Niezależnie od tego czy mówimy o stresie przed egzaminem, ważną prezentacją czy też tym, z którym spotykamy się notorycznie, na przykład w przeklętej pracy, każdy jego rodzaj skraca życie i młodość.

Słyszeliście kiedyś o telomerach? Tak, to kolejna trudna nazwa, która niewiele mówi przeciętnemu człowiekowi, ale ja na szczęście się zmądrzyłam i zapisałam ją w swoim magicznym zeszycie. Mój zeszyt mówi, że stres prowadzi do kurczenia się tych tajemniczych telomerów. Od dziś nie będą już tajemnicą, ponieważ dowiesz się czym są.

Telomery to zakończenia chromosomów, które budują Twój łańcuch DNA. Kiedy stres je niszczy, reprodukcja DNA staje się niemożliwa, wszystko wokół się psuje i pojawiają się zwyrodnienia. Wtedy właśnie pamięć zaczyna szwankować, organizm zyskuje na latach i zwiększa się ryzyko powstawania nowotworów.

Dobrze, ale co ja poradzę na to, że tak się stresuję?

Matka musi przygotować do szkoły dzieci, a potem siebie do pracy. Zawieźć pociechy, a po południu podjechać na zebranie. Miała jechać do fryzjera, ale mąż zaprosił znajomych na wieczór, więc nic z tego – trzeba coś ugotować. Kobieta pracująca po powrocie z pracy i ugotowaniu obiadu nie ma siły na siłownię, na którą się zapisała. Studentka przed sesją nie ma zamiaru nakładać maski na włosy i robić manicure, nie ma na to przecież czasu! A maturzystka jest zbyt zajęta korepetycjami, nie ma kiedy skoczyć do kina z przyjaciółmi.

Każdy z nas wiedzie inne życie, będzie miał inne problemy i inne rzeczy będą go stresować. Niektórych z nich nie da się wyeliminować, niemniej jednak mam dla Was kilka propozycji odnośnie tego, jak czasem można ten stres od siebie odsunąć. Gotowe? W końcu tu chodzi o Wasze zdrowie i samopoczucie!

1. Odpowiedz sobie na pytanie: Czego się boję?

Jest to trik, który często stosują terapeuci. Kiedy ich pacjent boi się, że coś się wydarzy, pytają: Ale co właściwie może się wydarzyć?; jaka jest szansa, że tak się stanie?; co jeżeli faktycznie tak się stanie?.

Spróbuj odpowiedzieć sobie na te pytania w stresującej Cię sytuacji, a być może odkryjesz, że tak na dobrą sprawę twoja panika nie ma tym razem sensu. Co tak naprawdę może się wydarzyć? I uwierz mi, małe prawdopodobieństwo, że w czasie przemówienia ktoś nagle zacznie się z Ciebie śmiać lub ludzie zaczną wychodzić z sali. Czy konsekwencje naprawdę będą aż tak opłakane? I czy aby nie przesadzasz?

2. Zrób sobie przerwę.

Powiedz wszystkim dookoła, że przez najbliższe pół godziny Cię nie ma. Dzieci przekaż w ręce męża; rodzicom powiedz, że przez najbliższe pół godziny ich nie słyszysz, a chłopakowi, że musisz się wydepilować. Pół godziny przynajmniej raz na dwa dni powinno należeć TYLKO do Ciebie. Świat się nie zawali, nikt nie zginie, a obcy nie wylądują na Ziemi. Nalej wody do wanny, włącz muzykę i pomyśl jak to dobrze mieć czasem przerwę od życia.

pexels-photo-129062

3. Tobie też się coś od życia należy.

Dlatego właśnie możesz sobie kupić raz na jakiś czas droższy krem albo tę czekoladę, którą tak lubisz. Kup sobie ulubioną książkę, film czy bluzkę. Pozwalaj sobie na małe przyjemności, które umilą Ci dzień i poprawią humor. Nie szukaj wymówek! Tobie też się coś od życia należy.

4. Poproś o pomoc lub święty spokój. 

I mi zdarza się brać na siebie więcej niż jestem w stanie udźwignąć. Umawiam się z przyjaciółką na kawę, obiecuję pomóc mamie w kuchni, zgadzam się wpaść do chłopaka na obiad, a na biurku czeka na mnie praca, artykuły do opublikowania, które zresztą BARDZO chcę napisać i książka, która czeka od tygodnia na przeczytanie. Chciałabym po prostu zamknąć się w pokoju i zrobić to, co muszę, ale nie mogę. W takich chwilach naprawdę żałuję, że zgadzam się na wszystko jak leci.

 

Kiedy wiesz, że masz dużo do zrobienia, nie bój się prosić innych o pomoc. Nawet jeżeli wyręczą Cię w jednej rzeczy, nieco odetchniesz. To samo, kiedy wiesz, że masz pracę – umów się z koleżanką tak, żebyś mogła spokojnie jej wysłuchać, a nie nerwowo patrzeć na zegarek z myślą, że praca Cię woła z daleka.

5. Zrób plan. 

Wierzcie mi lub nie, ale to naprawdę dobra metoda. Chwyć zeszyt i zapisz, co musisz zrobić następnego dnia.


– zrobić pranie

– przeczytać rozdział książki

– zadzwonić do siostry

– upiec ciasto

– iść z psem do weterynarza


I trzymaj się listy! Odkryjesz, że kiedy masz spisane obowiązki, dużo łatwiej jest Ci się ich trzymać i nie brać za nowe. Dobrze jest czasem działać zgodnie z planem. Kiedy zobaczysz, że poszczególne punkty z listy zostają skreślone, pomoże Ci uniknąć niepotrzebnego stresu.

pexels-photo-174673

6. Nie zapominaj o tych radach!

Głęboki wdech, pierś do przodu, głowa do góry. Jesteś tylko człowiekiem, który nie może żyć w ciągłym biegu. Awans jest ważny, egzaminy są ważne, kolacja u dziewczyny jest ważna, dobro dzieci ważne, lecz nie będziesz w stanie się na niczym skupić, jeżeli padniesz na twarz z przepracowania. Stres Ci zdrowia nie doda, dlatego pamiętaj, by go unikać. Kiedy tylko spostrzeżesz go kątem oka, pomyśl ile może Ci zabrać. I przypomnij sobie te rady. Może pomogą 🙂

 

Chcesz być z postami na bieżąco? Polub nasz fanpage: Klik!

3 przemyślenia nt. „Zamorduj stres, który kradnie Ci zdrowie i urodę! 6 rad, które pomogą Ci się z nim uporać.

  1. Planu dnia to ja może sobie nie robię ale raz w tygodniu jest taki dzień gdzie mnie nie ma nawet na blogu na FP.. nigdzie jest to dzień kiedy mam wolny od pracy i poświęcam go tylko i wyłacznie sobie 😛 oczyszczam siebie i swój organizm robię maseczki na całe ciało. i w sumie tylko wtedy się „przebieram” tzn z piżamki aby poleżeć w wanie i później znów piżamkę 😛 tylko na ten moment „zabiegów” zdejmuje opakowanie :D. Nawet do sklepu nie idę, później leżę i „gniję” w łóżku i mi z tym dobrze :] taki reset dla ciała, dla głowy, od wszystkich i od wszystkiego 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *