„Duma i uprzedzenie” autorstwa Jane Austen – recenzja klasyku!

Jeżeli jest mowa o Jane Austen, nie potrafię być obiektywna. „Duma i uprzedzenie” to moja ulubiona książka , ulubiony film i powracam do nich co jakiś czas. Jeżeli ktoś jest fanem wszelkich kostiumowych utworów, XVIII-wiecznej Anglii i wszystkiego, co się z nią wiąże, na pewno miał w dłoniach tę książkę. Na wstępnie muszę podkreślić, że taki typ książek po prostu trzeba lubić, inaczej wątpię, by się podobały. Jeżeli jednak chociażby za nimi przepadasz, do gustu powinna przypaść ci Jane Austen. To przecież klasyka.

„Duma i uprzedzenie” została stworzona pod koniec XVIII wieku i  nie od razu została doceniona. Pierwszy wydawca, Thomas Cadell odrzucił „Pierwsze wrażenia”. Dopiero po wielu poprawkach i pod zmienionym tytułem, który jest nam dzisiaj tak dobrze znany, powieść ukazała się anonimowo w 1813 roku. Utwór przedstawia nam historie państwa Bennet, którzy mieszkali w hrabstwie Longbourn z pięcioma córkami. Jedna z ich pociech, Elizabeth, pełni w powieści role pierwszoplanową. Austen podarowała Elżbiecie wdzięk, dowcip i ujmująca osobowość, lecz umieściła w skromnej i niezbyt taktownej rodzinie. Misją życiową pani Bannet było wydanie wszystkich pięciu córek za mąż. Nie zaskakuje wiec fakt, iż w momencie, gdy tylko w pobliżu znalazł się bogaty młodzieniec, dążyła do poznania go. I trafiła. Bingley okazał się być nie tylko zamożny, ale również czarujący i jak najbardziej zainteresowany jej najstarsza córka, – Jane. Z cudownym Bingleyem do hrabstwa przybył jego przyjaciel, Darcy. Jego usposobienie jednak nie przypadło nikomu do gustu. Od razu wydał się wszystkim dumny i zadufany w sobie. Nawet pani Bennet, odporna była na uroki jego majątku. Trafił swój na swego – drogi Elżbiety i Darcyego krzyżują się raz po raz. Co z tego wyniknie? Ta książka jest doskonałym przykładem na to jak łatwo jest dać się zwieść pierwszemu wrażeniu.
Wszelkie dzieła Austen są wspaniałym odzwierciedleniem Anglii pod koniec XVIII wieku. Zwyczaje, priorytety czy nawet codzienne czynności i zachowania w współczesnym człowieku mogą budzić niezrozumienie i zaskakiwać. Świat, który jest tłem romansów pisarki jest pełen konwenansów i ograniczeń. Dlatego właśnie dużo bardziej cenimy drobne i powściągliwe gesty. Co więcej, satysfakcjonują nas one. Ja cenię tę lekturę nie tylko ze względu na wspaniałą historię z morałem, ale również za poczucie humoru i cięty język Jane.

Tytuł: Duma i uprzedzenie (Pride and Prejudice)
Autor: Jane Austen
Wydawnictwo: Oxford Educational
Tłumaczenie: Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Liczba stron: 368

2 przemyślenia nt. „„Duma i uprzedzenie” autorstwa Jane Austen – recenzja klasyku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *